Back to News

Referees to 3 December 2017

E-mail Print
Selected Article image

The November Test window is shut now with just a crack open to let Wales play South Africa. It has been a fascinating month with much to interest those who are keen to watch the laws in action.

By Paul Dobson, Moonsport

Now we move out to the Arabian Desert for Sevens, for men and women, in Dubai. It is the start of World Rugby's 2017-18 Seven Series which ends in London in June 2018.

There is an interesting Pro 14 match in Bloemfontein when the high-riding Scarlets go from chilly Wales to hot Bloemfontein to face the in-form Cheetahs.

International

Wales vs South Africa at Principality Stadium, Cardiff, Wales
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Frank Murphy (Ireland)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Under-20

2017 Oceania Rugby Under-20s Trophy

28 November 2017
Fiji vs Tonga at Churchill Park, Lautoka, Fiji
Referee: Fa'avae Neru (Samoa)
Assistant referees: Alan Aiolupotea (Samoa), Lote Saudranu (Fiji)

2nd December 2017
Fiji vs Tonga at Churchill Park, Lautoka, Fiji
Referee: Alan Aiolupotea (Samoa)
Assistant referees: Fa'avae Neru (Samoa), Lote Saudranu (Fiji)

Sevens

Men

Dubai, 1 December 2017 - 2 December 2017
Referees: Paulo Duarte (Portugal), Craig Evans (Wales), Sam Grove-White (Scotland), Richard Haughton (England), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Mike O'Brien (USA), Rasta Rasivhenge (South Africa), Damian Schneider (Argentina)

Women

Dubai, 30 November to 1 December 2017
Referees: Aimee Barrett-Theron (South Africa), Beatrice Benvenuti (Italy), Sara Cox (England), Ben Crouse (South Africa), Hollie Davidson (Scotland), Adam Jones (Wales), Joy Neville (Ireland), Alhambra Nievas (Spain)

Pro 14, Round 10

Kings vs Edinburgh at Nelson Mandela Bay Stadium
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Rodney Boneparte (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)
Assessor: Tim O'Brien (Ireland)
Citing commissioner: Nomsebenzie Tsotsobe (South Africa)

Zebre vs Connacht at Stadio Sergio Lanfranchi
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Gianluca Gnecchi
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Assessor: Gabriele Villari (Italy)
Citing commissioner: Francesco Grillo (Italy)

Benetton Treviso vs Leinster at Stadio Monigo, Treviso
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Andrea Piardi (Italy), Manuel Bottino (Italy)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Assessor: Giovanni Romano (Italy)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Munster vs Ospreys at Irish Independent Park
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Ian Davies (Wales), Simon Rees (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)
Citing commissioner: Murray Whyte (Ireland)

Newport Gwent Dragons vs Ulster at Rodney Parade, Newport
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Mike English (Wales)
Television match official: Tim Hayes (Wales)
Citing commissioner: Paul Thomas (Wales)

Glasgow Warriors vs Cardiff Blues at Scotstoun Stadium
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Keith Allen (Scotland)
Citing commissioner: Beth Dickens (Scotland)
Television match official: Andrew Cymene (Scotland)

Cheetahs vs Scarlets at Free State Stadium
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Stephen Geldenhuys (South Africa), Jaco Kotze (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
Citing commissioner: Marius van Rensburg (South Africa)

Domestic

England

Premiership

Northampton Saints vs Newcastle Falcons
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Christophe Ridley, Simon McConnell
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Brian Campsall
Citing commissioner: Andy Blyth

Worcester Warriors vs Sale Sharks
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Paul Burton, Jonathan Healy
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Martin Fox
Citing commissioner: Nick Wood

Exeter Chiefs vs Bath
Referee: John-Paul Doyle
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Peter Allan
Television match official: Claire Hodnett
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis
Assistant referees coach: Robin Goodliffe
Citing commissioner: Tony Lanaway

Wasps Leicester Tigers
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Adam Leal, Paul Dix
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Nigel Yates
Citing commissioner: Chris Catling

Gloucester vs London Irish
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Jack Makepeace, Philip Watters
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Gary Welsh
Citing commissioner: Dave Guyan

Harlequins vs Saracens
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Hamish Smales, Roy Maybank
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Andrew Vertigan
Citing commissioner: Shaun Gallagher

Championship

Nottingham vs Jersey Reds
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Ian Bibey, Chris Sharp
Assessor: Peter Farrell
Assistant referees coach: Paul Dix
Citing commissioner: Budge Pountney

Doncaster Knights vs Bristol
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: William Burton, Wayne Falla
Assessor: Sam Collins
Citing commissioner: Pete Larter

Hartpury College vs Ealing Trailfinders
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Darryl Chapman, Greg Garner
Assessor: Lloyd Jackson
Assistant referees coach: Peter Huckle
Citing commissioner: Buster White

Cornish Pirates vs Bedford Blues
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: Michael Patz, Ian Bibey
Assessor: Tony Spreadbury
Citing commissioner: Wade Dooley

Yorkshire Carnegie vs Rotherham Titans
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Nick Marshall, Brian Ravenhill
Assessor: Darren Gamage
Citing commissioner: Danny Rumble

London Scottish vs Richmond
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Lionel Spooner, Michael Hudson
Television match official: Trevor Fisher
Assessor: Chris White
Citing commissioner: John Byett

Women

Loughborough Lightning vs Gloucester-Hartpury Women
Referee: Andrew Wigley
Assistant referees: Wayne Spencer, tbc
Assistant referees coach: Fred Farndon
Citing commissioner: Paul Burke

Darlington Mowden Park Sharks vs Bristol Ladies
Referee: Jack Le Feuvre
Assistant referees: Brendan Fitzmaurice, tbc
Citing commissioner: James Hall

Firwood Waterloo Ladies vs Worcester Valkyries
Referee: David Charlton
Assistant referees: Tim Brown, David Lodge
Citing commissioner: Grant Seely

Richmond vs Wasps Ladies
Referee: Alex Thomas
Assistant referees: Matthew Shepherd, Peter Crouch
Television match official: Trevor Fisher
Assessor: Chris White
Citing commissioner: Duncan Bell

Harlequins Ladies vs Saracens Women
Referee: tbc
Assistant referees: Simon Dodd, Frank Venner
Citing commissioner: Ashley Rowden

France

Top 14, Round 12

Toulouse vs Castres at Stade Ernest Wallon
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: François Bouzac, Laurent Perrin
Television match official: Mourad Zitouni

Pau vs Bordeaux-Bègles at Stade du Hameau
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Thierry Mallet, Bruno Gabaldon
Television match official: Laurent Sclafer

Toulon vs Lyon at Stade Mayol
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Luc Ramos, Sébastien Hebert
Television match official: Éric Gonthier

Stade Français vs Racing 92 at Stade Jean Bouin
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Thomas Charabas, Akim Hadj Bachir
Television match official: Éric Briquet Campin

La Rochelle vs Montpellier at Stade Marcel Deflandre
Brive vs Oyonnax at Stade Amédée Domenech
Clermont vs Agen at Parc des Sports Marcel Michelin

Pro D2, Round 14

Biarritz vs Perpignan at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Benoît Albert, Christian Coussan

Narbonne vs Vannes at Parc des Sports et de l'Amitié
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Rémy Chastrusse, Fabien Soucaret

Dax vs Mont-de-Marsan at Stade Maurice Boyau
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Didier Mastoumecq, Fabrice Hand

Colomiers vs Carcassonne at Stade Michel Bendichou
Referee: tba
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Jérôme Favre

Angoulême vs Montauban at Stade Chanzy
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Cyrille Le Gall, Sylvain Jaymes

Massy vs Béziers at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Guillaume Robin, Laurent Guillermard

Aurillac vs Grenoble at Stade Jean-Alric
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Rémy Charleroy, Benoît Escoubet

Nevers vs Bayonne at Stade du Pré Fleuri
Referee: Fabien Hourquet
Assistant referees: Mathieu Delpy, Walter Prache

Hong Kong

Premiership

Natixis HKFC vs Borrelli Walsh USRC Tigers at HKFC
Referee: Patrick Kwok
Assistant referees: Tim Baker, Craig Chan
Assessor: Stan Harman

Societe Generale Valley vs Herbert Smith Freehills HKCC at HV-6
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Malcolm Pratt, Edward Fitzgerald
Assessor: Willy Chan

Kowloon vs Bloomberg HK Scottish at KP-1
Referee: Stephen Copeman 
Assistant referees: Dewi Rowlands, Peter Hudson
Assessor: Hugh Watkins

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Clontarf vs Dublin University at Castle Avenue
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Terenure College vs Young Munster RFC at Lakelands
Referee: Jonny Erskine

St Mary's College vs Buccaneers at Templeville Road
Referee: Kieran Barry

Garryowen vs Cork Constitution at Dooradoyle
Referee: Mark Patton

Ballymena vs Old Belvedere at Eaton Park
Referee: Robert O'Sullivan

Women

Connacht vs Munster at The Sportsground
Referee: Gráinne  Crabtree

Italy

Eccellenza, Round 8

Fiamme Oro vs San Donà
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Federico Meconi (Roma), Francesco Pier’Antoni (Roma)

Toscana Aeroporti I Medicei vs Rovigo
Referee: Elia Rizzo (Ferrara)
Assistant referees: Riccardo Angelucci (Livorno), Giacomo Giovanelli (La Spezia)

Petrarca vs Viadana
Referee: Emanuele Tomò (Roma)
Assistant referees: Claudio Blessano (Treviso), Nicola Franzoi (Venezia)

Patarò Calvisano vs Lazio
Referee: Stefano Bolzonella (Cuneo)
Assistant referees: Alan Falzone (Padova), Filippo Bertelli (Brescia)

Conad Reggio v Mogliano
Referee: Gabriel Chirnoaga (Roma)
Assistant referees: Simone Boaretto (Rovigo), Ferdinando Cusano (Vicenza) 

Scotland

Premiership

Heriot's vs Marr
Watsonian vs Currie Chieftains
Hawick vs Stirling County
Boroughmuir vs Melrose
Glasgow Hawks vs Ayr

Spain

División De Honor, Round 10

La Vila vs Independiente
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Salvador vs Alcobendas Rugby
Referee: Marc Riera (Barcelona)

UE Santboiana vs Gernika
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Ordizia vs Hernani
Referee: Santiago Merino (Cantabria)

Getxo vs FC Barcelona
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Cisneros vs Valladolid RAC
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

División De Honor B, Round 10

Santander vs Campus Ourense
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

Salvador “B” vs Zarautz
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Durango vs Vigo
Referee: Andrés Rodriguez Noriega (Asturias)

Real Oviedo vs Aparejadores Burgos
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Crat A Coruña vs Uribealdea
Referee: David Castro (Asturias)

Eibar vs Bera Bera
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Barbarian Calvia vs Inter Cullera
Referee: Roger Parera (Barcelona)

Poble Nou vs Les Abelles
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

UE Santboiana “B” vs L’Hospitalet
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Tatami vs CAU Valencia
Referee: Edoardo Pardo (Madrid)

Sant Cugat vs Fenix
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

Valencia vs Barca Univer Club
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

AD Ing Industriales vs Alcobendas “B”
Referee: Miguel Ferdinandez Rodriguez (Madrid)

Cáceres vs Arquitectura
Referee: Luis Santos (León)

Trocadero Marbella vs Ciencias Sevilla
Referee: Alberto Requena (Granada)

Olímpico vs Pozuelo
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Almeria vs CDU Granada
Referee: Luis Ferdinandez Díaz (Madrid)

Cisneros “B” vs Liceo Francés
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Wales

Premiership

Bargoed vs Newport
Referee: Jason Bessant
Assistant referees: Aled Liddington, Haydn Edwards

Cross Keys vs Pontypridd
Referee: Exchange
Assistant referees: Ben Breakspear, Rob Mota

Merthyr vs Ebbw Vale
Referee: Robert Price
Assistant referees: Gavin Roberts, Jacob Ellis

Cardiff vs Bedwas
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Kelvin Shorte, Shaun Moore

Carmarthen vs RGC
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Jamie Morgan, Alun Emmanuel

Neath vs Bridgend
Referee: Tom Spurrier
Assistant referees: Richard Brace, Simon Harris

Swansea vs Llandovery
Referee: Gareth John
Assistant referees: Jason Griffiths, Neil Howells

Aberavon vs Llanelli
Referee: Exchange
Assistant referees: Jon Hardy, Julian Thomas  

outsurance.co.za advert