Back to News

Referees to 4 November 2018

E-mail Print
Selected Article image

Great southern competitions have ended and now it is time for the November window to open a crack for Test rugby. It's not yet fully open but there are some matches on the go, including England vs South Africa, a match that first happened at Crystal Palace in 1906.

By Paul Dobson, Moonsport

In fact we have nine Test matches this week with match officials of many nationalities to see fair play. In fact each of the five match officials for their match between England and South Africa is of a different nationality from the rest - five match officials, five nationalities.

The Currie Cup is over with a determined victory by the Sharks at Newlands. Auckland won the Mitre 10 Cup with a try in extra time and the Fiji Druas won Australia's National Club Championship. Finals tend to produce winners who rejoice and losers who sink into the slough of despond.

International

England vs South Africa at Twickenham
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Ben Whitehouse (Wales)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)

Japan vs New Zealand at Ajinomoto Stadium, Tokyo
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Damon Murphy (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)

USA vs Maori All Blacks at Soldier Field, Chicago
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Alexandre Ruiz (France), Chris Assmus (Canada)
Television match official: tba

Doddie Weir Cup
Wales vs Scotland at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Frank Murphy (Ireland)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Ireland vs Italy at Soldier Field, Chicago
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Romain Poite (France), Alexandre Ruiz (France)
Television match official: David Ardrey (USA)

Rugby Europe

Moldova vs Hungary in Anenii-Noi
Referee: Tornike Gvirjishvili (Georgia)

Luxembourg vs Sweden at Stade Josy Barthel, Luxembourg
Referee: Yann Benoît Switzerland)

Poland vs Lithuania in Lodz, Poland
Referee: Gianluca Gnecchi (Italy)
Assistant referees: Matteo Franco (Italy), Filippo Bertelli (Italy)

Andorra vs Slovakia
Referee: Ariel Cabral (Israel)

Friendly

Coventry vs Canada
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Neil Chivers (England), Greg Garner (England)

Women

USA vs New Zealand at Soldier Field, Chicago
Referee: Aimee Barrett-Theron (South Africa)
Assistant referees: Local
Television match official: Marc Nelson (USA)

Italy vs Scotland at Pata Stadium, Calvisano
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Local
Television match official: tba

Friendly

UK Armed Forces vs South Africa at Rosslyn Park, London
Referee: Nikki O'Donnell (England)

PRO14

Edinburgh vs Scarlets at Murrayfield
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)
Assistant Referees: Sam Grove-White (Scotland), David Sutherland (Scotland)
Television match official: Neil Patterson (Scotland)
Citing commissioner: Paul Minto (Scotland)

Ospreys vs Glasgow Warriors at Liberty Stadium, Swansea
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Craig Evans (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Citing commissioner: Ray Wilton (Wales)

Connacht vs Newport Gwent Dragons at The Sportsground, Galway
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Jonny Erskine (Ireland), Robert O'Sullivan (Ireland)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Citing commissioner: John Cole (Ireland)

Cardiff Blues vs Zebre at Cardiff Arms Park
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Mike English (Wales)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Citing commissioner: Paul Thomas (Wales)

Benetton vs Ulster at Stadio Monigo
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Ben Blain (Scotland), Gabriel Chirnoaga (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Southern Kings vs Leinster at Madibaz Stadium, Nelson Mandela University
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Ben Crouse (South Africa), Paul Mente (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)
Citing Commissioner: Willhelm de Villiers (South Africa)

Cheetahs vs Munster at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Ruhan Meiring (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)
Citing commissioner: Christopher Boucher (South Africa)

Domestic

England

Premiership

Bristol Bears vs Gloucester
Referee: Adam Leal
Assistant referees: Clare Daniels, Philip Watters
Television match official: David Rose
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Christopher White

Sale Sharks vs Saracens
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: Peter Allan, Gregory Garner
Television match official: Robin Goodliffe
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Nigel Yates

Exeter Chiefs vs Bath
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Lionel Spooner, Simon Adams
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Jerry Wallis

Leicester Tigers vs Worcester Warriors
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Darryl Chapman, Andrew Jackson
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Martin Fox

Harlequins vs Newcastle Falcons
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Roy Maybank, Robert Warburton
Television match official: Claire Hodnett
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Andrew Vertigan

Wasps vs Northampton Saints
Referee: Sara Cox
Assistant referees: Greg Macdonald, Wayne Falla
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Gary Welsh

Championship

Jersey Reds vs London Irish
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Jamie Leahy, Shane Lewis
Assessor: Peter Brunt

Women's Premiership

Loughborough Lightning vs Worcester Valkyries
Referee: Laura Pettingale
Assistant referees: Hayden Sarjeant, Adrian Holmes
Coach: Ian Roberts

Firwood Waterloo Ladies vs Darlington Mowden Park Sharks
Referee: Benjamin Davis
Assistant referees: Tim Brown, Colin Burrell

Gloucester-Hartpury Women's vs Richmond
Referee: Samuel Phillips
Assistant referees: Philip Hallsworth, Michael Mulroy

Bristol Bears Women vs Saracens Women
Referee: James Milliner-Woodcock
Assistant referees: Adam Nicholas, Mark Doran

Harlequins Ladies vs Wasps Ladies
Referee: Nikki O'Donnell
Assistant referees: Matthew M Shales, tba

France

Top 14

Grenoble vs Clermont at Stade des Alpes
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Tual Trainini, Laurent Breil
Television match official: Éric Briquet Campin

Castres vs Pau at Stade Pierre Fabre
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Julien Castaignède, Richard Duhau
Television match official: Bruno Bessot

Toulon vs Perpignan at Stade Mayol
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Flavien Hourquet, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Akim Hadj bachir

La Rochelle vs Agen at Stade Marcel Deflandre
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Frédéric Bouzac, Éric Soulan
Television match official: Mourad Zitouni

Toulouse vs Bordeaux-Bègles at Stade Ernest Wallon
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Laurent Millotte, Patrick Pechambert
Television match official: Éric Gauzins

Lyon vs Paris at Matmut Stadium Gerland
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Stéphane Boyer, Bruno Gabaldon
Television match official: Cédric Marchat

Montpellier vs Racing 92 at GGL Stadium
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Vincent Blasco-Baqué, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Patrick Dellac

Pro D2

Mont-de-Marsan vs Colomiers at Stade Guy Boniface
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Nicolas Datas, Marc Lalaude

Oyonnax vs Angoulême at Stade Charles Mathon
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: tba, Jérôme Favre

Brive vs Nevers at Stadium Municipal
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Vivien Praderie, Christophe Bats

Vannes vs Béziers at Stade de la Rabine
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Cédric Clave, Norbert Roche

Carcassonne vs Massy at Stade Albert-Domec
Referee: Régis Guatelli
Assistant referees: Loïc Frayssinet, Christophe Gaillardon

Aurillac vs Bourg-en-Bresse at Stade Jean-Alric
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Ludovic Sacarot, Pascal Vitrac

Biarritz vs Provence Rugby at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Laurent Carrillo, Sylvain Jaymes

Montauban vs Bayonne at Stade Sapiac
Referee: Benoît Rousselet
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Didier Dayre

Ireland

All Ireland League, Division 1

Terenure College vs Dublin University at Lakelands
Referee: Joy Neville

Clontarf vs University College Dublin at Castle Avenue
Referee: Leo Colgan

Belvedere vs St Mary's College at Anglesea Rd
Referee: Oisin Quinn

Cork Constitution vs Garryowen at Temple Hill
Referee: John Lacey

Young Munster vs Lansdowne at Tom Clifford Park
Referee: Mark Patton

Shannon vs University College Cork at Coonagh
Referee: Chris Busby

Naas vs Ballynahinch at Forenaughts
Referee: Chris Harrington

Banbridge vs Old Wesley at Rifle Park
Referee: Jonathan Peak

Buccaneers vs Malone at Dubarry Park
Referee: Nigel Correll

Ballymena vs Armagh at Eaton Park
Referee: Paul Haycock

Italy

Top 12, Round 6

Fiamme Oro Roma vs Rovigo
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Vincenzo Schipani (Benevento), Massimo Salierno (Napoli)

Valorugby Emilia vs Verona
Referee: Luca Trentin (Lecco)
Assistant referees: Matteo Liperini (Livorno), Clara Munarini (Parma)

Toscana Aeroporti I Medicei vs Viadana
Referee: Emanuele Tomò (Roma)
Assistant referees: Riccardoli Angelucci (Livorno), Giacomo Giovanelli (La Spezia)

Padova vs Calvisano
Referee: Gabriel Chirnoaga (Roma)
Assistant referees: Elia Rizzo (Ferrara), Zaniol Giacomini (Treviso)

Petrarca Padova vs Lazio
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Simone Boaretto (Rovigo), Zaniol Giacomini (Treviso)

Mogliano vs San Donà
Referee: Stefano Bolzonella (Cuneo)
Assistant referees: Manuel Bottino (Roma), Francesco Meschini (Meschino)

Scotland

Premiership

Ayr vs Edinburgh Academical
Referee: Ross Mabon
Assistant referees: Craig Clark, Colin George
Coach: Dave Pearson
Assessor: John Steele

Boroughmuir vs Currie Chieftains
Referee: Finlay Brown
Assistant referees: Michael Todd, Alistair Watt
Assessor: Fergus Neil
Coach: Alan Forrest

Heriot's vs Glasgow Hawks
Referee: David Sutherland
Assistant referees: Steven Turnbull, Bob Nevins

Melrose vs Hawick
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: David Changleng, Mhairi Hay
Assessor: Ken Harrower

Stirling County vs Watsonians
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: Greg Cameron, Brian McGuff
Coach: Fumitaka Kono

South Africa

Currie Cup

Promotion/Relegation

Free State vs South Western Districts Eagles at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Jaco Peyper
Assistant referee: AJ Jacobs, Ben Crouse
Television match official: JJ Wagner

Spain

División De Honor, Round 7

VRAC Valladolid vs UE Santboiana
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)
Assistant referees: Pedro Pérez Gómez, José Maria Ferdinández Soria

Hernani vs Gernika at Campo Landare Toki
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)
Assistant referees: Ruben Pardo, tba

La Vila vs Alcobendas at Campo El Pantano
Referee: Jorge Molpeceres (Barca)
Assistant referees: Sánchez, Miguel Miró

Cisneros vs Indepen Santander
Referee: David Castro (Asturias)
Assistant referees: Belarmino Álvarez, Andrés Noriega

FC Barcelona vs Ordizia RE
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)
Assistant referees: Miguel Ferdinández Rodriguez, Cutillas López

Aparejadores Burgos vs Salvador at Campo San Amaro
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Assistant referees: Jon Ibisate, Juan Cruz Peña

División De Honor B, Round 7

VRAC Valladolid B vs Durango
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Bera Bera vs Zarautz
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Campus Ourense vs Santander
Referee: Josué García Diez (Barca)

Vigo vs Crat A Coruña at Campo Unnamed Road
Referee: Luis Santos (León)

Uribealdea vs Eibar at Campo Ardanzas
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Getxo vs Salvador B
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

UER Montcada vs UE Santboiana B at Campo La Pelosa
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

L’Hospitalet vs Valencia at Campo Feixa Llarga
Referee: Alberto Requena (Granada)

CAU Valencia vs BUC at Campo Del Rio
Referee: Cintia Loyola (Málaga)

Poble Nou vs Tatami
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

Barbarians Calviá vs Sant Cugat at Campo Municipal De Calviá
Referee: Luis Ferdinandez Díaz (Madrid)

Les Abelles vs Fenix at Campo El Pantera
Referee: Julio Aguirre (Barca)

Jaen vs AD Ing Industriales
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Olímpico Pozuelo vs Car Cáceres at Campo Valle De Las Cañas
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Marbella vs Alcobendas Rugby B
Referee: Mario González Ribes (Valencia)

Cisneros B vs Ciencias
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Liceo Francés vs Pozuelo at Campo Ramón Urtubi
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Arquitectura vs UR Almeria at Campo Puerta Hierro
Referee: Jorge García Criado (Baleares) 

outsurance.co.za advert