Back to News

Referees to 5 November 2017

E-mail Print
Selected Article image

After a noisy climax, the rugby fields in South Africa and New Zealand have fallen silent as the focus moves north.

By Paul Dobson, Moonsport

The Test window opens a crack, to be swung open wide next week.

International

Japan vs Australia at International Stadium, Yokohama, Japan
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Tim Baker (Hong Kong)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)
Assessor: Wayne Erick son (Australia)

Barbarians vs New Zealand at Twickenham
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Nic Berry (Australia), Ben Whitehouse (Wales)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Canada vs New Zealand Maori All Blacks at BC Place Stadium, Vancouver, Canada
Referee: Kurt Weaver (USA)
Assistant referees: tba (USA)

Mekong Cup

Laos vs Thailand at Chaoanuvong Stadium, Vientiane
Referee: Sourojit Ghosh (India)
Assoistant referees: Bandit Panja-Ngampatana (Thailand), Nattapong Wangcharoensap (Thailand)
Assessor: Doug Shearer (Philippines)

Rugby Europe

Conference North

Lithuania vs Ukraine in Siauliai, Lithuania
Referee: Killian O'Brien (Germany)

Conference South

Slovenia vs Slovakia at Sportni Park Siska, Ljubljana
Referee: Hrvoje Bartolic (Croatia)

Malta vs Croatia at Hibernians Ground, Paola
Referee: François Bouzac (France)

Hong Kong Cup Of Nations 2017

Kenya vs Chile at King's Park Sports Ground, Hong Kong
Referee: Maxine Burlet (Belgium)
Assistant referees: Stephen Copeman (Hong Kong), Patrick Kwok (Hong Kong)
Assessor: Peter White (Hong Kong)

Hong Kong vs Russia at King's Park Sports Ground, Hong Kong
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Stephen Copeman (Hong Kong), Tim Baker (Hong Kong)
Assessor: Stan Harman (Hong Kong)

 

Women

Spain vs Scotland at Majadahonda, Madrid, Spain
Referee: Marie Lematte (France)
Assistant referees: Host Union

Pro 14

Scarlets vs Benetton Treviso at Parc y Scarlets
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), Justin Williams (Wales)
Television match official: Tim Hayes (Wales)

Munster vs Newport Gwent Dragons at Irish Independent Park
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Referee: Keith Allen (Scotland), John Carvill (Ireland)
Assessor: John Sheehan (Ireland)
Citing Commissioner: Tim Lowry (Ireland)

Edinburgh vs Ospreys at Myreside, Edinburgh
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)

Connacht vs Cheetahs at The Sportsground
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: John Lacey (Ireland), Kieran Barry (Ireland)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Assessor: Tim O'Brien (Ireland)

Cardiff Blues vs Zebre at Cardiff Arms Park, Cardiff
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Mike English (Wales)
Television match official: Neill Hennessey (Wales)


Glasgow Warriors vs Leinster at Scotstoun Stadium
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), Lloyd Linton (Scotland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)

Southern Kings vs Ulster at Nelson Mandela Bay Stadium
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Ben Crouse (South Africa), Rodney Boneparte (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Anglo-Welsh Cup, Round 1

Worcester Warriors vs Sale Sharks
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Clare Daniels, Lionel Spooner
Television match official: Geoff Warren
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Martin Fox

London Irish vs Bath
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Simon Adams, Simon McConnell
Television match official: Roy Marfleet
Timekeeper: Robert Warburton & Peter Huckle
Assessor: Jerry Wallis

Leicester Tigers vs Gloucester
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Adam Leal, Paul Dix
Television match official: Sean Brickell (Wales)
Timekeeper: Fergus Kirby
Assessor: Gary Welsh

Wasps vs Newcastle Falcons
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Nigel Carrick, Paul Burton
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Nigel Yates

Exeter Chiefs vs Northampton Saints
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Jonathan Healy, Philip Watters
Timekeeper: Andrew Pearce
Assessor: Christopher White

Saracens vs Harlequins
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Sara Cox, Craig Maxwell-Keys
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Tony Spreadbury

Domestic

Australia

National rugby Championships, semifinals

Canberra Vikings vs Perth Spirit at Vikings Park
Referee: Damon Murphy
Assistant referees: Jordan Way, Matthew Hogan
Television match official: Ian Smith

Queensland Country vs Fiji Druas at Clive Berghofer Stadium
Referee: William Houston
Assistant referees: Jordan Way, Shane Barr
Television match official: Edward Martin

England

Women

Premiership

Darlington Mowden Park Sharks vs Worcester Valkyries
Referee: Benjamin Davis
Assistant referees: Tudor Griffiths, Gregg Dawson

Harlequins Ladies vs Gloucester-Hartpury
Referee: Charles Gayther
Assistant referees: Robert Carnell, Peter Crouch
Assessor: Paul Dunnett

Wasps Ladies vs Firwood Waterloo Ladies
Referee: Andrew Macneaney
Assistant referees: Jeffrey Highcock, Paul Carroll
Coach: Steve Womersley

Loughborough Lightning vs Richmond
Referee: Claire Hodnett
Assistant referees: Adrian Holmes, tba
Assessor: Michael Bebbington
Coach: Ian Woodgate

Saracens Women vs Bristol Ladies
Referee: Philip Davies
Assistant referees: Niamh Hennessy, David Myers

France

Top 14, Round 9

Toulouse vs Bordeaux-Bègles at Stade Ernest Wallon
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Jonathan Dufort, Frédéric Chazal
Television match official: Philippe Bonhoure

Oyonnax vs Castres at Stade Charles Mathon
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Adrien Descottes, Thierry Guilloton
Television match official: Éric Gauzins

Racing 92 vs Pau at Stade Yves Du Manoir
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Pierre Brousset, Laurent Breil
Television match official: Denis Grenouillet

Lyon vs La Rochelle at Matmut Stadium Gerland
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Cédric Marchat, Éric Soulan
Television match official: Éric Briquet Campin

Agen vs Toulon at Stade Armandie
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Nicolas Datas, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Mourad Zitouni

Brive vs Stade de Français at Stade Amédée Domenech
Referee: Lauren Cardona
Assistant referees: Sébastien Minery, Arnaud Blondel
Television match official: Éric Gonthier

Montpellier vs Clermont at Altrad Stadium
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Tual Trainini, Lauren Perrin
Television match official: Patrick Dellac

Pro D2, Round 11

Montauban vs Bayonne at Stade Sapiac
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Thibault Santamaria, Fabrice Hand

Vannes vs Dax at Stade de la Rabine
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Fabrice Alejo, Benoît Traineau

Carcassonne vs Grenoble at Stade Albert-Domec
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Benoît Albert, Denis Daste

Mont-de-Marsan vs Béziers at Stade Guy Boniface
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Didier Mastoumecq, Alexandre Vallon

Aurillac vs Nevers at Stade Jean-Alric
Referee: Pierre Baptiste Nuchy
Assistant referees: Rémy Chastrusse, Johann Lobregat

Narbonne vs Massy at Parc des Sports et de l'Amitié
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Nicolas Bridoux, Laurent Guillermard

Biarritz vs Colomiers at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Yannick Vals, Francis Giacomini

Angoulême vs Perpignan at Stade Chanzy
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Loïc Frayssinet, Philippe Milani

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Dublin University vs Cork Constitution
Referee: Jonny Erskine

Young Munster vs St Mary's
Referee: Mark Patton

Lansdowne vs Garryowen
Referee: Nigel Correll

University College Dublin vs Clontarf
Referee: Paul Haycock

Terenure vs Buccaneers
Referee: Robert O'Sullivan

Ballymena vs University College Cork
Referee: Brian MacNeice

Old Wesley vs Dolphins
Referee: Dan Carson

Shannon vs Banbridge
Referee: Oisin Quinn

Ballynahinch vs Naas
Referee: Shane Kierans

Old Belvedere vs UL Bohemians
Referee: Keith Allen (Scotland)

Italy

Eccellenza, Round 5

San Donà vs Mogliano
Referee: Federico Meconi (Roma)
Assistant referees: Giuseppe Vivarini (Padova), Simone Boaretto (Rovigo)

Viadana vs Calvisano
Referee: Claudio Blessano (Treviso)
Assistant referees: Luca Trentin (Lecco), Filippo Bertelli (Brescia)

Rovigo vs Lazio
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Elia Rizzo (Ferrara), Ferdinando Cusano (Vincenza)

Fiamme Oro vs Petrarca Padova
Referee: Marius Mitrea (Treviso)
Assistant referees: Gabriele Chirnoaga (Roma), Francesco Pier’Antoni (Roma)

Toscana Aeroporti I Medicei vs Reggio
Referee: Emanuele Tomò (Roma)
Assistant referees: Matteo Liperini (Livorno), Giacomo Giovanelli (La Spezia)

New Zealand

New Zealand Marist vs New Zealand Heartland at Alpine Energy Stadium, Timaru
Referee: Jamie Nutbrown

Scotland

Premiership

Waytsonians vs Melrose
Referee: Ben Blain
Assistant referees: Ross Ma bon, Grant Denholm
Assessor: Jim Fleming
Coach: Dave Pearson

Ayr vs Boroughmuir
Referee: David Sutherland
Assistant referees: Graeme Ormiston, Alistair Watt
Assessor: Fergus Neil

Currie Chieftains vs Hawick
Referee: Finlay Brown
Assistant referees: David Changleng, Digby Thomas
Assessor: Andy Clift

Marr vs Glasgow Hawks
Referee: Finlay Brown
Assistant referees: Graeme Wells, Digby Thomas
Assessor: Andy Clift

Stirling County vs Heriot's
Referee: Ian Kenny
Assistant referees: Cammy Rudkin, Colin George

Spain

División De Honor, Round 7

Gernika vs Alcobendas
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Hernani vs Independiente
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

FC Barcelona vs Salvador
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Valladolid RAC vs UE Santboiana
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipuzcoa)

Cisneros vs Ordizia
Referee: Santiago Merino (Cantabria)

La Vila vs Getxo
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

División De Honor B, Round 7

Vigo vs Zarautz
Referee: José Bogas (Barcelona)

Aparejadores Burgos vs Campus Ourense
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Uribealdea vs Salvador B
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Bera Bera vs Durango
Referee: David Castro (Asturias)

Eibar vs Real Oviedo
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Santander vs Crat A Coruña
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

L’Hospitalet vs Les Abelles
Referee: Alberto Requena (Granada)

CAU Valencia vs Inter Cullera
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Fenix vs Poble Nou
Referee: Eki Fanlo (Guipízcoa)

Barca Univer Club vs UE Santboiana B
Referee: Edoardo Cousillas (Barcelona)

Valencia vs Tatami
Referee: Roger Parera (Barcelona)

El Toro vs Sant Cugat at Campo Municipal Calvia
Referee: José Beltrán (Valencia)

Ciencias Sevilla vs Arquitectura
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Pozuelo vs Ing Industriales
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

CDU Granada vs Cáceres
Referee: Luis Ferdinandez Díaz (Madrid)

Liceo Francés vs Trocadero Marbella
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

Cisneros B vs Olímpico
Referee: Miguel Fernandez Rodriguez (Madrid)

Alcobendas B vs Almeria
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Wales

Premiership

Pontypridd vs Ebbw Vale at Sardis Road
Referee: Joy Neville (Ireland)

United Arab Emirates

West Asia Premiership

Abu Dhabi Harlequins vs Dubai Exiles
Referee: Norman Drake
Assistant referees: Clement Isack, Daniel Aquilina
Coach: Clare Shryane

Dubai Hurricanes vs Bahrain
Referee: Shakeel Ahamed
Assistant referees: Jaco De Wit, Michael Broderick
Coach: Ray Meerloo

Jebel Ali Dragons vs Abu Dhabi Saracens
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Martin Jennings, Ant Gomenake

outsurance.co.za advert