Back to News

Referees to 6 March 2017

E-mail Print
Selected Article image

The rainy month of February is past now and the soldiers are getting ready for war, a summer sport in ancient Rome and honoured by the god Mars.

By Paul Dobson, Moonsport

Sevens restarts, this time in the popular rugby Mecca of Las Vegas. This time, men and women players are in action - as becomes Las Vegas.

There are two referees in the women's Sevens who have played international rugby -  Joy Neville and Hollie Davidson. And there are two others on World Rugby's Sevens panel who played for their countries - Aimee Barrett-Theron of South Africa and Rebecca Mahoney of New Zealand.

Six Nations has the week off but Rugby Europe's competition is Round 3. Georgia is already qualified for the 2019 Rugby World Cup, which means that the team coming second will qualify and the team coming third will go into répechage.

Georgia are already qualified for World Cup 2019, but the team coming second will qualify and the team coming this will have another chance through répechage. At present, George are top and Romania second with Spain, Germany and Russia all on four points, a point behind Romania. It is tight.

International

Rugby Europe

Division 1, Round 3

Russia vs Romania
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Karol Collins (Ireland)

Spain vs Georgia
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Mark Davis (Wales) (Wales), Justin Williams (Wales)

Germany vs Belgium
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Spain)
Assistant referees: Jorge Molpeceres (Spain), Marc Riera (Spain)

Division 2

Netherlands vs Portugal
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)
Assistant referees: Alan Falzone (Italy), Andrea Spadoni (Italy)

Conference 2 South

Bosnia & Herzegovina vs Turkey
Referee: Hrvoje Bartolic (Czech Republic)

Americas Cup

Brazil vs Canada at Estádio do Pacaembú, Sao Paulo
Referee: Damián Schneider (Argentina)
Assistant referees: Ricardo Sant ’Anna (Brazil), Murilo Bragotto (Brazil)

Uruguay vs Chile at Estádio Charrúa, Montevideo
Referee: Kurt Weaver (USA)
Assistant referees: Claudio Cativelli (Uruguay), Martín Bangueses (Uruguay)

Argentina XV vs USA at Estádio Municipal, Comodoro Rivadavia
Referee: Joaquín Montes (Uruguay)
Assistant referees: Santiago Altobelli (Argentina), José Covassi (Argentina)

Under-18

England vs France at Aylesbury RFC
Referee: Robert O'Sullivan (Ireland)

Sevens

Men's Referees: Chris Assmus (Canada), Pierre Brousset (France), Pablo De Luca (Argentina), Paulo Duarte (Portugal), Sam Grove-White (Scotland), Adam Jones (Wales), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Mike O'Brien (USA)

Women's Referees: Sara Cox (England), Ben Crouse (South Africa), Hollie Davidson (Scotland), Sakurako Kawasaki (Japan), Rose La Brèche (Canada), Joy Neville (Ireland), Alhambra Nievas (Spain), Amy Perrett (Australia)

Super Rugby

Western Force vs Queensland Reds at nib Stadium, Perth
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Rohan Hoffmann (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)

Chiefs vs Blues at FMG Stadium, Hamilton
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Glen Jackson (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Lions vs NSW Waratahs at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Jaco van Heerden (South Africa)
Assistant referees: Quinton Immelman (South Africa), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Highlanders vs Crusaders at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), Jamie Nutbrown (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Cheetahs vs Bulls at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Shuhei Kubo (Japan)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Lourens van der Merwe (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Brumbies vs Sharks at GIO Stadium, Canberra
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Jordan Way (Australia), Edward Martin (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Sunwolves vs Kings at National Stadium, Singapore
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Akihisa Aso (Japan)
Television match official: Minoru Fuji (Japan)

Stormers vs Jaguares at Newlands
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Hurricanes vs Rebels at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: William Houston (Australia), Cam Stone (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

PRO 12, Round 17

Edinburgh vs Ospreys at Murrayfield
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Timekeeper: John Montgomery (Scotland)

Leinster vs Scarlets at RDS
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Jonathan Peak (Ireland)
Television match official: Tim Hayes (Wales)
Assessor: Gordon McMurray (Scotland)

Connacht vs Zebre at The Sportsground, Galway
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Rhys Thomas (Wales), Ken Imbusch (Ireland)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Glasgow Warriors vs Newport Gwent Dragons at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Dunx McClement (Scotland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Timekeeper: John Montgomery (Scotland)

Ulster vs Benetton Treviso at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Dermot Blake (Ireland)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Cardiff vs Munster at Cardiff Arms Park
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Emmanuele Tomò, Jon Hardy
Television match official: Jim Yuille (Scotland)

Domestic

Australia

Super Under-20

Western Force vs Queensland Reds at Nedlands, Perth
Referee: Graham Cooper
Assistant referees: Sam Jones, Mark Sherriff

Brumbies Colts vs Melbourne Rebels at Viking Park
Referee: Rachel Horton
Assistant referees: James Morris, Brodie Ingram

England

Premiership

Leicester Tigers vs Exeter Chiefs
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Tim Wigglesworth, Anthony Woodthorpe
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Martin Fox

Sale Sharks vs Northampton Saints
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Hamish Smales, Andrew P Jackson
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Tony Turner
Assessor: Nigel Yates

Bath vs Wasps
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Ross Campbell, Simon McConnell
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis

Gloucester vs Harlequins
Referee: Greg M Garner
Assistant referees: Adam Leal, Matthew O'Grady
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Gary Welsh / Peter Huckle

Newcastle Falcons vs Saracens
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Roger Baileff, Andrew Pearce
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Brian Campsall / Robin Goodliffe

Worcester Warriors vs Bristol
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Matthew Carley, Paul Dix
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Tony Spreadbury

Championship

London Scottish Doncaster Knights
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Jack Makepeace Peter Allan
Assessor: Rowly Williams

Rotherham Titans vs Ealing Trailfinders
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Steve Lee Nigel Carrick
Assessor: Sam Collins

Cornish Pirates vs Jersey Reds
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Daniel Parrott Michael Patz
Assessor: Lloyd Jackson / Ashley Reay

Nottingham vs Bedford Blues
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Matt Daubney Chris Sharp
Assessor: Andrew Vertigan

Yorkshire Carnegie vs London Irish
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Wayne Falla, Jonathan Healy
Television match official: Rowan Kitt
Assessor: Steve Leyshon

France

Top 14, Round 19

Lyon vs Montpellier at Matmut Stadium Gerland
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Flavien Hourquet, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Cédric Marchat

Stade Français vs Bordeaux-Bègles at Stade Jean Bouin
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Ludovic Cayre, Patrick Beuriot
Television match official: Arnaud Blondel

Toulouse vs la Rochelle at Stade Ernest Wallon
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Nicolas Datas, Sébastien Hebert
Television match official: Eric Gauzins

Castres vs Clermont at Stade Jean-Pierre Antoine
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Vivien Praderie, Bruno Gabaldon
Television match official: Sébastien Minery

Bayonne vs Pau at Stade Jean Dauger
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Laurent Amic
Television match official: Denis Grenouillet

Grenoble vs Racing at Stade Des Alpes
Referee: Pascal Gauzère
Assistant referees: Thierry Mallet, Thierry Guilloton
Television match official: Eric Briquet Campin

Brive vs Toulon at Stade Amédée Domenech
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Laurent Millotte, Jacques De Lemos
Television match official: Philippe Bonhoure

Pro D2, Round 23

Albi vs Perpignan: Parc Municipal Des Sports
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Quentin Janicot, Johann Lobregat
Goal judges: Frédéric Diaz, Jérôme Soubigou

Béziers vs Dax at Stade de la Méditérranée
Referee: Christine Hanizet
Assistant referees: Benoît Rousselet, Laurent Guillermard
Goal judges: Xavier Cazalas, Laurent Colin

Biarritz vs Bourgoin at Parc Des Sports Aguilera
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Sylvain Desvaux, Frédéric Chazal
Goal judges: Christian Gregoire, Richard Nocart

Mont-de-Marsan vs Vannes at Stade Municipal Guy Boniface
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Benoît Albert, Philippe Milani
Goal judges: Stéphane Ducasse, Philippe Gorbenko

Narbonne vs Aurillac at Parc Des Sports et de L'Aimitie
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Rémi De L Isle, Pascal Ubeda
Goal judges: Christophe Gaillardon, Stéphane Jeannot

Carcassonne vs Colomiers at Stade Albert Domec
Referee: Sébastien Cloute
Assistant referees: David Beun, Francis Giacomini
Goal judges: Jean-Paul Collonge, Vincent Dathie

Angoulême vs Oyonnax at Stade De Chanzy
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Benjamin Hernández, Christian Coussan
Goal judges: Laurent Foucaud, Damien Pscheidt

Montauban vs Agen at Parc Des Sports De Sapiac
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Cyrille Le Gall, David Rosich
Goal judges: Christian Castello, Christophe Dubois

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Clontarf vs Lansdowne at Castle Avenue
Referee: Gary Conway

Dublin University vs Garryowen at College Park
Referee: Jonny Erskine
Assessor: Donal Courtney

St Mary's vs Terenure at Templeville Road
Referee: Leo Colgan

University College Dublin vs Young Munster at UCD Bowl
Referee: Mark Patton

 

Cork Constitution vs Old Belvedere
Referee: Nigel Correll

Galwegians vs Old Wesley
Referee: Chris Harrington

Ballymena vs UL Bohemian
Referee: Dermot Blake

Naas vs Ballynahinch
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Buccaneers vs Dolphin
Referee: Oisin Quinn

Shannon vs University College Cork
Referee: Stuart Gaffikin

Italy

Eccellenza, Round 12

Fiamme Oro vs Conad Reggio
Referee: Elia Rizzo (Ferrara)
Assistant referees: Gabriel Chirnoaga (Roma), Andrea Belvedere (Roma)

Viadana 1970 vs Lafert San Donà
Referee: Vincenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Andrea Palladino (Torino), Andrea Pretoriani (Milano)

FEMI-CZ Rovigo vs Petrarca Padova
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Federico Vedovelli (Sondrio), Zaniol Giacomini (Treviso)

Mogliano vs Calvisano
Referee: Federico Meconi (Roma)
Assistant referees: Federico Boraso (Rovigo), Vittorio Favero (Treviso)

Sitav Rugby Lyons vs Lazio Rugby 1927
Referee: Claudio Blessano (Treviso)
/Stefano Pennè (Lodi), Marco Borraccetti (Forlì)

Scotland

Scottish Cup

Ayr vs Jed Forest
Referee: David Sutherland
Assistant referees: Ian Kenny, Alistair Watt

Glasgow Hawks vs Gala
Referee: Finlay Brown
Assistant referees: John Shaw, Brian McGuff
Assessor: Fergus Neil

Melrose vs Heriots
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Cammy Rudkin, Grant Denholm
Assessor: Dougi Kerr

Stirling County vs Boroughmuir
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Steven Turnbull, Bob Nevins

South Africa

Friendly

Border Bulldogs vs South Western Districts at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Ruhan Meiring
Assistant referees: Local

Varsity Cup

UP-Tuks vs CUT at Tuks Stadium, Pretoria
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Local
Television match official: Willie Vos

UFS Shimlas vs Maties at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Stuart Berry
Assistant referees: Local
Television match official: JJ Wagner

NWU-Pukke vs Wits at Fanie du Toit Sport Grounds, Potchefstroom
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Local

UJ vs Madibaz at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Local

Varsity Shield

UKZN vs UWC at Howard College Rugby Stadium, Durban
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Local

Walter Sisulu University vs CPUT at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Mpho Matsaung
Assistant referees: Local

Fort Hare vs TUT at Davidson Stadium, Alice
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Local

Spain

División De Honor, Round 12

Getxo vs Salvador
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

División De Honor B

Valencia vs Sant Cugat
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

División De Honor Femenina, Round 5

Getxo vs GE I EG
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Inef Barcelona vs Crat A Coruña
Referee: José Bogas (Barcelona)

XV Sanse Scrum vs Majadahonda
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Olímpico vs Hortaleza
Referee: Luis Muñoz (Madrid)

Under-20, Round 2

Andalucia vs Galicia
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Valencia vs Madrid
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Wales

Swalec Cup, Quarterfinals

Cross Keys vs Pontypool
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Richard Brace, Rhys Jones

RGC 1404 vs Llandovery
Referee: Ian Davies
Assistant referees: Jason Bessant, Dylan Davies

Ebbw Vale vs Merthyr
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Aled Evans, Steve Nash

Carmarthen vs Pontypridd
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Neil Jones, Jamie Morgan

outsurance.co.za advert