Back to News

Referees to 11 December

E-mail Print
Selected Article image

Christmas is rushing at us and there are few Tests to hang on the tree at this time.

By Paul Dobson, Moonsport

Not that there is no rugby as the Sevens caravan moves on down to the end of Africa's and beautiful Cape Town. Then, too, European competition bursts out again.

There are three women's Tests coming up in Hong Kong. They are qualifiers for the Women's World Cup in Ireland in August 2017. Spain have just qualified and the last two places will be decided in Hong Kong amongst Fiji, Hong Kong and Japan.

At Twickenham this Thursday, one of the great old matches takes place - the Varsity Match, when Oxford and Cambridge players earn their Blues. The match was first played in 1872.

International

Sudamerica Rugby C Championship, Round 2

Guatemala vs Panama at Estádio Doroteo Gamuch Flores, Guatemala City
Referee: Francisco Saavedra (Chile)
Assistant referees: D Muñoz (Guatemala), F Calderon (Guatemala)

Costa Rica vs El Salvador at Estádio Doroteo Gamuch Flores, Guatemala City
Referee: Juan Esteban Silva (Paraguay)
Assistant referees: R Garnics (Guatemala), D Giron (Guatemala)

Women

2017 Women's World Cup Qualifier

Hong Kong vs Fiji at King's Park, Hong Kong
Referee: Rachel Horton (Australia)
Assistant referees: Tim Baker (Hong Kong), Malcolm Pratt (Hong Kong)

Under-20

Oceania Under-20 Trophy, Round 3

Fiji vs Cook Islands
Referee: Faavae Neru (Samoa)
Assistant referees: Usa Bainivalu (Fiji), Josaia Caucau (Fiji)
Assessor: Tui Komiti (Samoa)

Sevens

World Sevens Series, Round 2

Referees: Richard Kelly (New Zealand), Jordan Way (Australia), Craig Evans (Wales), Rasta Rasivhenge (South Africa), Damián Schneider (Argentina), James Doleman (New Zealand), Nori Hashimoto (Japan), Jaco Kotze (South Africa), Richard Haughton (England)

European Professional Club Rugby, Round 3

Champions Cup

Northampton Saints vs Leinster
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Sebastian Cloute (France)
Television match official: Eric Gauzins (France)
Timekeeper: Clive Leeke (England)

Ulster vs Clermont Auvergne at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Peter Allan (England), Paul Dix (England)
Television match official: Sean Davey (England)
Timekeeper: John Coyle (Ireland)
Assessor: George Reid (Ireland)

Munster vs Leicester Tigers at Thomond Park
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Stéphane Boyer (France)
Television match official: Arnaud Blondel (France)
Timekeeper: John Cole (Ireland)

Racing 92 vs Glasgow Warriors Stade Yves-du-Manoir
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: John Meredith (England), Wayne Falla (England)
Television match official: Trevor Fisher (England)
Timekeeper: Rémy Charleroy (France)
Assessor: Patrick Robin (France)

Saracens vs Sale Sharks at Allianz Park
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Maxime Chalon (France), Thomas Déjean (France)
Television match official: Eric Briquet-Campin (France)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)

Zebre vs Toulouse at Stadio Sergio Lanfranchi
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Jonathan Hardy (Wales)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)
Timekeeper: Giovanni Corda (Italy)
Assessor: Gabriele Villari (Italy)

Wasps vs Connacht at Ricoh Arena
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Cédric Marchat (France), Cédric Clave (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Montpellier vs Castres at Altrad Stadium
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Timekeeper: Patrick Beuriot (France)
Assessor: Eric Darriere (France)

Toulon vs Scarlets at Stade Felix Mayol
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: Luke Pearce (England), Nigel Carrick (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Timekeeper: Yves Bressy (France)
Assessor: Rosanno Faccioli (Italy)

Exeter Chiefs vs Bordeaux-Bègles at Sandy Park Stadium
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Robert Price (Wales)
Television match official: Tim Hayes (Wales)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)

Challenge Cup

Gloucester vs La Rochelle at Kingsholm Stadium
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Joy Neville (Ireland)
Television match official: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Les Peard (Wales)

Grenoble vs Ospreys at Alpes
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Matteo Liperini (Italy), Simone Boaretto (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Timekeeper: Pierre Bertherat (France)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Lyon vs Newcastle Falcons at Matmut Stadium
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Paul Haycock (Ireland)
Timekeeper: Jean-Pierre Pellaprat (France)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Bayonne vs Benetton Treviso at Stade Jean-Dauger
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Christopher Ridley (England), Clare Daniels (England)
Timekeeper: Jean-Marie Piraveau (France)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Cardiff Blues vs Bath at Cardiff Arms Park
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Gary Conway (Ireland), Eddie Hogan-O'Connell (Ireland)
Timekeeper: Huw Lewis (Wales)
Assessor: Robert G Davies (Wales)

Enisei-STM vs Brive at Yug Stadium, Sotchi
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Tim Wigglesworth (England), Simon McConnell (England)
Timekeeper: Anton Levchenko (Russia)
Assessor: Giovanni Romano (Italy)

Worcester Warriors vs Newport Gwent Dragons at Sixways Stadium
Referee: Thomas Charabas (France)
Assistant referees: Sébastien Minery (France), Luc Ramos (France)
Timekeeper: Mike Hamlin (England)
Assessor: Andy Macpherson (Scotland)

Timisoara Saracens vs Harlequins at Dan Paltinisanu Stadium
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Timekeeper: Andrei Iftode (Romania)
Assessor: Patrick Thomas (France)

Edinburgh vs Stade Français at Murrayfield
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Dean Richards (England), Andrew Pearce (England)
Television match official: David Sainsbury (England)
Timekeeper: Graeme Marshall (Scotland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Bristol vs Pau at Ashton Gate
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Jonathan Peake (Ireland)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)

European Championship Qualifying

Mogliano vs Calvisano at Stadio Maurizio Quaggia
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Elgan Williams (Wales), Chris Williams (Wales)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

El Salvador vs Petrarca at Estádio Pepe Rojo, Valladolid
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Dermot Blake (Ireland)

British & Irish Cup, Round 3

London Scottish vs Jersey Red
Referee: Johnny Erskine (Ireland)
Assistant referees: Greg D Garner (England), Daniel Parrott (England)
Assessor: Simon Dodd (England)

Ulster Ravens vs Cardiff Blues Premiership Select
Referee: Veryan Boscawen (England)
Assistant referees: Oisin Quinn (Ireland), David Horner (Ireland)
Assessor: George Reid (Ireland)

London Welsh vs Doncaster Knights at The Kassam Stadium, Oxford
Referee: Stuart Gaffikin (Ireland)
Assistant referees: Kevin Stewart (England), Ian Bibey (England)
Assessor: Sam Collins (England)

Rotherham Titans vs Munster A at Clifton Lane
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Jonathan Healy (England), Simon Park (England)
Assessor: Andrew Vertigan (England)

Connacht Eagles vs Ospreys Premiership Select at The Sportsground
Referee: Jack Makepeace (England)
Assistant referees: Karol Collins (Ireland), Daithi Flood (Ireland)
Assessor: Louis Cunningham (England)

Leinster A vs Scarlets Premiership Select at Donnybrook
Referee: Ben Blain (England)
Assistant referees: John Carvill (Ireland), Cillain Hogan (Ireland)
Assessor: Ciaran O'Brien (Ireland)

Bedford Blues vs Ealing Trailfinders at Goldington Road, Bedford
Referee: Adam Leal (England)
Assistant referees: Rob Warburton (England), Bill Burton (England)
Assessor: Clive Leeke (England) / Martin Fox (England)

London Irish vs Cornish Pirates at Madejski Stadium, Reading
Referee: Adam Jones (Wales)
Assistant referees: Darryl Chapman (England), Simon Dodd (England)
Assessor: Steve Leyshon (England) / Ashley Reay (England)

Nottingham vs Richmond at Lady Bay Sports Ground
Referee: Hamish Smales (England)
Assistant referees: Lionel Spooner (England), Jonathan Petzing (England)
Assessor: Christopher White (England)

Yorkshire Carnegie vs Dragons Premiership Select
Referee: Nigel Correll (Ireland)
Assistant referees: Michael Patz (England), Dean Lythgoe (England)
Assessor: Peter Farrell (England)

Domestic

England

Varsity Match

Men

Oxford vs Cambridge
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Paul Burton, Darryl Chapman
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Chris White

Women

Oxford vs Cambridge
Referee: Claire Hodnett
Assistant referees: Sara Cox, Laura Pettingale
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Chris White

France

Pro D2, Round 14

Béziers vs Biarritz at Stade De La Méditérranée
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Julien Castaignède, Franck Rataj
Goal judges: Christophe Gaillardon, Stéphane Jeannot

Albi vs Bourgoin at Parc Municipal Des Sports
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Benoît Escoubet
Goal judges: Christian Castello, Bernard Lagardère

Aurillac vs Vannes at Stade Jean Alric
Referee: Christine Hanizet
Assistant referees: Mathieu Noirot, Alexandre Vallon
Goal judges: Laurent Colin, Laurent Romeo

Carcassonne vs Dax at Stade Albert Domec
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Flavien Hourquet, Philippe Milani
Goal judges: Charles Bonfanti, Didier Veyssiere

Mont-de-Marsan vs Oyonnax at Stade Municipal Guy Boniface
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Benoît Traineau, Christian Coussan
Goal judges: Laurent Foucaud, Jean-Christophe Lacrampe Moine

Montauban vs Perpignan at Parc des Sports De Sapiac
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Laurent Millotte, Francis Giacomini
Goal judges: Philippe Gorbenko, Thierry Mercadet

Colomiers vs Agen at Stade Michel Bendichou
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Vivien Praderie, Pascal Ubeda
Goal judges: Frédéric Diaz, Christian Gregoire

Hong Kong

Premiership

HKCC vs Societe Generale Valley in Aberdeen
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Dewi Rowlands, Graeme Martin

Borrelli Walsh Tigers vs Natixis HKFC at Kings Park-1
Referee: Patrick Kwok
Assistant referees: Malcolm Pratt, Peter Grattan

HK Scottish vs Kowloon at Shep Kip Mai
Referee: Matt Rodden
Assistant referees: Stephan Lehner, Warren Needham

Ireland

Women

Interprovincial

Munster vs Connacht
Referee: Grainne Crabtree

Leinster vs Ulster
Referee: Helen O'Reilly

Italy

Eccellenza, round 1 (postponed)

San Donà vs Viadana 1970

Japan

Top League

Ricoh Black Rams vs Kubota Spears
Referee: Akihisa Aso

Suntory Sungoliath vs Coka Cola Red Sparks
Referee: Taku Otsuki

Honda HEAT vs Panasonic Wild Knights
Referee: Teruhisa Kajiwara

Kintetsu Liners vs Canon Eagles
Referee: Kyosuke Toda

Yamaha Jubilo vs NEC Green Rockets
Referee: Tatsuya Matsuoka

Kobelco Steelers vs Toshiba Brave Lupus
Referee: Mike Adamson (Scotland)

Toyota Industry Shuttles vs NTT Communications Shiningarcs
Referee: Tetsuhiko Kawano

Toyota Verblitz vs Munakata Sanix Blues
Referee: Taizo Hirabayashi

Scotland

Premiership

Ayr vs Hawick
Referee: Ross Mabon
Assistant referees: Michael Todd, Stephen Ward
Assessor: Fergus Neil

Heriots vs Boroughmuir
Referee: Cammy Rudkin
Assistant referees: Mad Duncan, Digby Thomas
Assessor: Ken Harrower

Melrose vs Gala
Referee: David Sutherland
Assistant referees: George Pounder, Alistair Watt
Assessor: Jim Fleming

Stirling County vs Currie
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Michael Milner, David Jack
Assessor: Dougie Kerr

Watsonians vs Glasgow Hawks
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Fergus Hollins, Grant Denholm
Assessor: Alan Forrest

Spain

División de Honor, round 11

Ciencias Sevilla vs Hernani
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Valladolid RAC vs Cisneros
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

FC Barcelona vs Gernika
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Getxo vs UE Santboiana
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Ordizia RE vs Independiente
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

División De Honor B, Round 11

Zarautz vs Eibar
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

Universidad Bilbao vs Uribealdea
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Campus Ourense vs Real Oviedo
Referee: Edoardo Cousillas (Cantabria)

Crat A Coruña vs Vigo
Referee: David Castro (Asturias)

Durango vs Salvador “B”
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Aparejad Burgos vs Bera Bera
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Fenix vs Barca Enginyers
Referee: Jokin Osete (Navarra)

L’Hospitalet vs Tatami
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

UE Santboiana “B” vs Les Abelles
Referee: Andrés Rodríguez Gutiérrez (Valladolid)

Valencia vs Lavila
Referee: Cristian Moreno (Barcelona)

CAU Valencia vs Sant Cugat
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Barca Universitari Club vs Universidad Murcia
Referee: José Luis Beltrán (Valencia)

Atletico Portuense vs Almería
Referee: Eliseo Patrón Costas (Granada)

Cáceres vs Cisneros “B”
Referee: Pablo Tornero (Jaén)

Pozuelo vs Liceo Francés
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

AD Ing Industriales vs Olímpico
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Arquitectura vs Alcobendas Rugby “B”
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Trocadero Marbella vs Helvetia Rugby
Referee: Alberto Requena (Granada)

Wales

Challenge Cup, Round 3

Aberavon vs Bridgend
Referee: Mike English
Assistant referees: Jonathan Evans, Ian Jones

Bargoed vs Pontypridd
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Brian Powell, Gareth Johns

Neath vs Cardiff
Referee: Simon Mills
Assistant referees: Andrew Moule, Simon Harris

Llandovery vs Carmarthen Quins
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Jackie Boswell, Richard Hughes

Cross Keys vs Newport
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Aaron Parry, Huw F Lewis

Ebbw Vale vs Merthyr
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Peter Mortimer, Marcus Richards

Llanelli vs Swansea
Referee: Ben Breakspear
Assistant referees: Daniel Harries, Tom Simms

outsurance.co.za advert